PROJEKTI
“Jaunais Bauhaus” un māksla (2023)
Projekta mērķis – turpināt jau esošās iestrādes profesionālu mākslinieku apvienošanā un kvalitatīvu mākslas notikumu organizēšanā- simpoziji, starpdisciplināras meistardarbnīcas, izstādes, šogad akcentējot “Jaunā Bauhaus” idejas, reflektējot tās mākslā – pārslēdzoties uz citādu domāšanu
un ikdienā ieviešot jaunas darbības.
2023.gada vasarā 8 dienu garumā 20 profesionāli mākslinieki darbojās trijās meistardarbnīcās un paralēli sniedzot iespēju arī iedzīvotājiem līdzdarboties un iemācīties ko jaunu un apgūt – keramiku, porcelānu, tekstilu un rokas lējuma papīra izgatavošanu. Tādā veidā nodrošinot profesionālu un kvalitatīvu pieredzes nodošanu, zināšanu pārnesi interesentiem neatkarīgi no vecuma un iepriekšējās pieredzes.
“Jaunais Eiropas Bauhaus” ir vides, ekonomikas un kultūras iniciatīva, kas savieno dizainu, ilgtspējību, pieejamību un investīcijas, lai sasniegtu Eiropas zaļā kursa mērķus.
Projektu finansiāli atbalsta Ogres novada pašvaldība projektu konkursa “Radoši – Aktīvi – Darbīgi – Izglītojoši – Ogres novadam” (“R.A.D.I. – Ogres novadam”) ietvaros. Kopējais saņemtais finansējuma apjoms 2000 EUR.
PIRMĀ BURTNĪCA (2022 - 2023)
Biedrības iecere ir izveidot vairāku burtnīcu sēriju (vēstījumus) un šī projekta ietvaros sākt pirmo – tieši par 1930.gadu ēkām Ogres pilsētā, kas ir vai nav saglabājušās un to sasaisti ar cilvēkstāstiem caur dāmu komiteju. Ogres pilsētas centrā, ar skatu pret Ogres upi atrodas vietējas nozīmes kultūras piemineklis – Ogres luterāņu baznīca. Baznīcas ēka kā kultūras piemineklis nav vienīgā, ko gribas izcelt. Ogrē aktīvi darbojās dāmu komiteja, kas 1928.gadā sāka vākt ziedojumus tieši šī ēkas celtniecībai, speciāli organizētos sarīkojumos, kā arī izplatot ziedojumu lapas. Dāmu komitejas pārstāves pašas dzīvoja tam laikam un Ogrei raksturīgos namos un vietās, kuras ir gan saglabājušās, gan izzudušas, par ko gribam runā ar sabiedrību un kā vienu no iemesliem minot arī to, ka 2023.gadā apritēs 95 gadi, kopš dibināta Ogres luterāņu baznīcas draudzes dāmu komiteja.
Projekta īstenošanu finansiāli atbalstīja Valsts kultūrkapitāla fonds.
BETONA LĒJUMA VĒSTURISKIE STABIŅI (2022 - 2023)
No 2016.gada, tiekoties un uzturot saikni ar (1918.-1939.g.) ēku/vasarnīcu īpašniekiem Ogrē, esam saskārušies ar nepieciešamību atjaunot un saglabāt arī norobežojošo žogu mazo arhitektūras formu jeb betona lējuma stabiņus. Konkrēti, Ogrē, Saules prospektā 1 ēkas īpašnieks, cenšoties saglabāt net tikai ēku, bet arī vēsturisko žogu, šobrīd ir tieši viena vēsturiskā stabiņa meklējumos. Vēsturiskos stabiņus ir mēģināts atjaunot arī lielākā apjoma, uzstādot žogu vairāku metru garumā, taču diemžēl izpildījums nav autentisks, kas varētu būt saistīts ar pašas betona masas lējuma sastāvu un neiedziļinoties detaļās. Projekta rezultātā ir izstrādāti daži raksturīgākie berona stabiņu rasējumi un konkrēta masas receptūra, lai atvieglotu ēku īpašnieku centienus saglabāt kultūrvēsturiskās vērtības, kas raksturīgas Ogrei.
Saules prospektā 1 ir uzstādīts jaunizlietais betona stabiņš. Izveidota arī elektroniski pieejama karte, ar esošajiem betona lējuma stabiņiem, to izmēriem, foto fiksācijām, skatīt šeit.
Projekta īstenošanu finansiāli atbalstīja Valsts kultūrkapitāla fonds. Pateicamies arī SIA PERI par materiālu atbalstu – mitrumizturīgiem saplākšņiem, veidņu izgatavošanai.
OGRES VASARNĪCU STĀSTI (2022)
Audioteātris “Ogres vasarnīcu stāsti” ir četri interaktīvi, vēsturi izzinoši, muzikāli un veselību veicinoši pastaigu maršruti ikkatrai ģimenei un iedzīvotājam, kas vēsta par Ogres pilsētas vēsturisko vasarnīcu rajonu.
Režisors Jānis Znotiņs kopā ar dramaturģi Anci Muižnieci un komponistu Jēkabu Nīmani ir radījuši audiāli interaktīvu pastaigu visai ģimenei. Balstoties uz izdotās grāmatas “Ogre. Vasarnīcu stāsti” materiāliem ir izveidoti 4 audioteātra pastaigu maršrutu dramatizējumi. Ar jaunradītajām audioteātra pastaigām vēlamies piesaistīt plašāku auditoriju, īpaši koncentrējoties uz ģimeni, rādīt vidi un arhitektūru Ogres pilsētā, aicināt uz kopābūšanu un aktīvu brīvā laika pavadīšanu.
Audioteātri ir veidoti tā, lai tie būtu draudzīgi visai ģimenei, tos varētu baudīt esot kopā – veselīgi atpūšoties, veicinot savstarpēju sadarbību un izglītošanos par Ogres vasarnīcu kultūrvēsturisko mantojumu. Ogres vasarnīcas ir atdzīvojušās izmantojot profesionālu aktieru ierunāto vārdu, oriģināli radītās mūzikas un dažādus skaņas efektu iedarbības rezultātā, atdzīvināta klausītāja fantāzija par to, ko redz viņu acis un ko mēs paši spējam iztēloties. Dramatizējumā ir izmantoti arī dažādu apslēpto zīmju meklēšanas izaicinājumi.
Audioteātra pastaigai ir izmantots unikāls brīvi pieejams tehnisks risinājums – aplikācija ECHOES, līdz ar to tajā var doties jebkurā sev vēlamā diennakts laikā un dienā.
Lapni aicināti uz Ogri!
Projekta “OGRES VASARNĪCU STĀSTI” aktivitātes finansē Sabiedrības integrācijas fonds no piešķirtajiem Latvijas valsts budžeta līdzekļiem – programmas “Ģimenei draudzīga pašvaldība” atklāta projektu pieteikumu konkursa nevaldības organizācijām “Ģimenei draudzīgas vides veidošana” ietvaros. Kopējais saņemtais finansējuma apjoms 15000 EUR.
Krāsa.Forma.Līnija (2022)
Projekta mērķis – turpināt jau esošās iestrādes profesionālu mākslinieku apvienošanā un kvalitatīvu mākslas notikumu organizēšanā- simpoziji, starpdisciplināras meistardarbnīcas, izstādes.
2022.gada vasarā vienu nedēļu 15 profesionāli mākslinieki darbojās piecās meistardarbnīcās, kurās iespēja arī iedzīvotājiem līdzdarboties un iemācīties ko jaunu – keramika, porcelāns, tekstils, grafika un rokas lējuma papīra izgatavošana. Tādā veidā nodrošinot profesionālu un kvalitatīvu pieredzes nodošanu, zināšanu pārnesi interesentiem neatkarīgi no vecuma un iepriekšējās pieredzes.
Ogres novads ir V.Purvīša dzimtā puse, tieši 2022.gadā V.Purvītim aprit 150 gadu jubileja. Projekta ietvaros iecerētās aktivitātes vērstas tieši par godu māksliniekam.
Projektu finansiāli atbalsta Ogres novada pašvaldība projektu konkursa “Radoši – Aktīvi – Darbīgi – Izglītojoši – Ogres novadam” (“R.A.D.I. – Ogres novadam”) ietvaros. Kopējais saņemtais finansējuma apjoms 19 98 EUR.
OAB organizācijas kapacitāte (2021-2022)
Projekta mērķis ir stiprināt Ogres Attīstības Biedrības darbību, izstrādājot tās attīstības stratēģiju, uzlabojot sabiedrības informēšanu, biedru kompetences un finanšu ilgtspēju.
Projekta ietvaros tiks izstrādāta OAB darbības stratēģija 2022.-2026.gadam un Rīcības plāns 2022.gadam.
Biedrība plāno turpināt Ogres vēsturiskās apbūves izpēti. Pieredzes pārņemšanas pasākumos tiks iepazīta citu sabiedrisko organizāciju darbība šajā jomā Latvijā. Otrs svarīgākais uzdevums ir rast redzējumu par Radošā kvartāla PASTS attīstības iespējām, tehniskajām, finanšu iespējām, sniegto pakalpojumu spektru, tā īstermiņa un ilgtermiņa attīstības prioritātēm. Nepieciešami tehniskie, mārketinga, finanšu un sadarbības risinājumi, ko pārņemt no darbojošiem radošajiem un mākslas centriem Latvijā. Projekta ietvaros plānota Radošā kvartāla ārtelpas iekārtošana, lai Radošais kvartāls, kas atrodas uz gājēju ielas Ogres centrā, piesaistītu interesentus un kļūtu par vasaras sezonas vienu no centrālajām mākslas un kultūras pasākumu/nodarbību vietām Ogrē, kur tiek organizēti dažādi tematiskie pasākumi, meistarklases, nodarbības.
Projekta “OAB organizācijas kapacitāte” aktivitātes, tajā skaitā arī mājas lapas izveide tiek finansēta EEZ un Norvēģijas grantu programmas “Aktīvo iedzīvotāju fonds” ietvaros. Kopējais saņemtais finansējuma apjoms 19 997.20 EUR.
OGRE VASARNĪCU STĀSTI (2020 - 2021)
Atstāts vēstures nospiedums nākamajām paaudzēm par kultūrvēsturiskām vērtībām – sagatavota un izdota grāmata “OGRE VASARNĪCU STĀSTI” par 1918.-1939.g. vasarnīcu apbūvi konkrētās apdzīvotās vietās Ogres teritorijā (Jaunogrē – Saules prospekta un Vidus prospekta rajonā, Ogrē – Poruka ielas un Blaumaņa ielas rajonā, Pārogrē – Čakstes prospekta un Strēlnieku prospekta rajonā) ar vizuāliem materiāliem – foto fiksācijām, arhīva materiāliem, kā arī Ogres Mākslas skolas audzēkņu ēku zīmējumiem. Veicināta izpratne par arhitektūru un kultūrvēsturiskām vērtībām ap mums, un vēsturiskās pašapziņas veidošanos caur cilvēku stāstiem.
Projekta īstenošanu finansiāli atbalstīja Valsts kultūrkapitāla fonds.
Vasaras skola radošajā kvartālā PASTS (2021)
Projekta piecu dažādu meistardarbnīcu: papīra liešanas, papirusa izgatavošanas, grāmatu sējuma, keramikas un tekstila, dalībniekiem bija iespēja pieredzēt tikšanos klātienē un praktiski darbojoties gūt jaunas iemaņas, prasmes un zināšanas minētajās mākslas jomās. Projekta īstenošana vietējiem iedzīvotājiem ir devusi pašiem apzināties savas prasmes un būt radītājiem. Kas esošajā situācijā ir svarīgi ne tikai no dabas draudzības viedokļa un zaļās domāšanas, bet arī esošās pandēmijas dēļ, rādot piemērus, kā radoši darboties mājas apstākļos
Radītais ir devis pozitīvu atgriezenisko saiti, kā komentē viens no darbnīcas dalībniekiem:
“Fantastiska iespēja pāris stundu laikā radīt paliekošu vērtību – iesietu grāmatu. Ļoti radoša noskaņa, jo meistardarbnīcas vadītāja gan iedeva teorētisko zināšanu pamatu, gan iepazīstināja ar dažādiem risinājumiem, spēja izsmeļoši atbildēt uz uzdotajiem jautājumiem darba procesā. Turklāt, īpašu noskaņu deva plašā materiālu izvēle, lai katrs meistarklases dalībnieks varētu veidot savu, pilnīgi atšķirīgu darbiņu. Šādas nelielas meistarklases ir optimālais variants, lai ierobežotā laikā paveiktu darbu un lai saglabātos personiska pieeja katram meistardarbnīcas dalībniekam.”
STĀSTI – arhitektūra (2020)
Lai popularizētu arhitektūras nozari, informētu sabiedrību, kā arī veicinātu savstarpējās informācijas, domu apmaiņu un dialogu par arhitektūru un pilsētvidi Ogrē – projekta ievaros īstenoti vairāki pasākumi:
- veikts pētnieciskais darbs un sagatavots apkopojums par arhitektūru/kultūrvēsturiski vērtīgām ēkām Ogres divās dažādās daļās (ar vizuālo materiālu, kā pamats tālākai darbībai, lai saglabātu šīs vērtības, ieguvēji vietējā komūna – pilsētas iedzīvotāji, kultūrvēsturiski vērtīgu ēku īpašnieki, pašvaldība, tās iestādes)
- sagatavotas un novadītas 4 ekspedīcijas 2 dažādos maršrutos par Ogres arhitektūru un kultūrvēsturiskiem stāstiem ar mērķi nodrošināt sabiedrības informētību par arhitektūras nozari un veicināt izpratni par arhitektūru un vērtībām ap mums, vēsturiskās pašapziņas veidošanos
- sagatavoti pieci video stāsti par Jaunogres puses apbūvi, konkrētām ēkam.
Ogres pilsētas kultūrvēsturiskās vērtības – arhitektūra un cilvēkstāsti Ogrē (2017)
Ogre vēsturiski ir bijusi peldu un gaisa kūrorts, taču, mainoties varai, arī pilsēta un arhitektūra ir mainījusies tai līdzi, un šīs tendences ir aktuālas arī mūsdienās.
Apzināties katras vietas, šajā gadījumā Ogres, daudzveidību, kas vēl saglabājusies par spīti padomju laika unifikācijai un mūsdienu kapitālisma utilitārismam, ir mēģinājums atjaunot Ogres vēsturisko pašapziņu cilvēkos, parādot, ka pilsētai ir sava, bagāta vietējā vēsture, kas materiāli izpaužas celtnēs un nemateriāli – stāstos, atmiņās par cilvēkiem, notikumiem, kas ar šīm ēkām saistās. Izglītojošas aktivitātes, kas saistītas ar materiālo un nemateriālo mantojumu (kultūrvēsturiski vērtīgu arhitektūru, vēsturi un cilvēciski sadzīviskiem stāstiem) līdz šim nav daudz īstenotas, tāpēc Ogres Attīstības Biedrība kā iniciatīvas grupa vēlas turpināt izzinoši un interesanti runāt ar sabiedrību par vērtībām mums apkārt, jo Ogres vēsturiskā apbūve ir tāda, kādu to sabiedrība spēj uztvert. Šie pasākumi rosinātu sabiedrību domāt un ilgtermiņā dotu atgriezenisko saiti, kas motivētu saglabāt arhitektūras mantojumu.
Projekta ietvaros veikts pētnieciskais darbs, apzinātas ēkas Ogrē – Poruka ielas un Blaumaņa ielas rajonā, Pārogrē – Čakstes prospekta un Strēlnieku prospekta rajonā. Kā arī sagatavotas un novadītas 4 ekspedīcijas, kopskaitā pulcējot vairāk kā 100 interesantus.
Projekta īstenošanu atbalstīja Valsts kultūrkapitāla fonds.
Paldies arī vietējiem atbalstītājiem: Digitālā Pele, Edgars Sparans Films, Ogres Vēstures un mākslas muzejam.
VIDE UN ARHITEKTŪRA PELDU UN GAISA KŪRORTĀ (2016)
Projekta ietvaros tika organizēti forumi (80 interesenti katrā). Forumu tēmas bija Arhitektūra un vide Ogrē 90 gadu garumā un Pilsētplānošana – vides, teritorijas un arhitektūras ilgtspējība. Forumus papildināja arī izstādes, kas saistītas ar Ogres arhitektūru – foto izstāde Cita Ogre un Ogres Mākslas skolas audzēkņu „Zaļās prakses 2016” darbu izstāde Māju sajūtas, kā arī noslēgumā tika demonstrēts brīvdabas kino par arhitektūras tēmu: Kuldīgas freskas un Pēdējā tempļa hronikas. Forumi notika Ogres pilsētai nozīmīgās kultūrvēsturiskās vietās, kuras šobrīd netiek izmantotas, kopumā abos forumos pulcējot 160 interesentus, kuri pauda atbalstu Ogres Attīstības Biedrības aktivitātēm un interesi par līdzīgu pasākumu nepieciešamību.
Paldies vietējiem atbalstītājiem: Foto klubam Ogre, Ogres Vēstures un mākslas muzejam, Ogres Mākslas skolai, uzņēmumiem Fazer, Digitālā Pele un Ocafé.
Projekta īstenošanu finansiāli atbalstīja Valsts kultūrkapitāla fonds
Dod "5" drošībai! (2010-2011)
Sadarbībā ar nodibinājumu „Centrs Dardedze” un ar Latvijas Šveices sadarbības grantu shēmas „NVO fonds” finansiālu atbalstu (95%) un Ogres novada pašvaldības (2,5%) finansiālu atbalstu Ogres novada 9 pagastos: Krapes, Ķeipenes, Lauberes, Madlienas, Mazozolu, Meņģeles, Ogresgala, Suntažu un Taurupes īstenoja projektu ar mērķi: veicināt pirmsskolas un jaunāko klašu bērnu zināšanas par bīstamām, nedrošām situācijām attiecībās ar cilvēkiem; sagatavot speciālistus Ogres novada pagastos drošības nodarbību vadīšanai projekta laikā un pēc projekta realizācijas; sniegt zināšanas vecākiem un pagasta iedzīvotājiem bērnu drošības jautājumos.
Projekta mērķis: veicināt dzīves kvalitātes uzlabošanos bērniem, kuri pakļauti sociālās atstumtības un nabadzības riskam attālākajos lauku apvidos Ogres novadā.
Veicināt pirmsskolas un jaunāko klašu bērnu zināšanas par bīstamām, nedrošām situācijām, sniegt viņiem prasmes un iemaņas adekvātai rīcībai, īpašu uzmanību veltot bērniem no trūcīgām un mazturīgām ģimenēm, bērniem, kam vecāki atrodas ārzemēs un bērnu nama bērniem;
Sagatavot speciālistus katrā pagastā drošības nodarbību vadīšanai;
Sniegt zināšanas vecākiem un pagastu iedzīvotājiem bērnu drošības jautājumos;
Sadarbībā ar partnerorganizāciju, ieviest labās prakses piemērus Ogres novada lauku teritorijas izglītības iestādēs.